Sistem Odaları İçin Neden Hassas Klima?

Bilgisayar ve elektronik ekipman tarafından ortama yayılan ısının alınarak ortamın belirli sıcaklık ve nem şartlarında tutulması, gerekli taze hava ve temizlik şartlarının sağlanması, sistemin sağlıklı çalışması için esastır. 

- Sistem odası büyüklüğüne ve cihazların ısı üretme miktarları göz önüne alınarak yedekli olarak çalışacak Hassas kontrollü (havanın yükseltilmiş taban altına üflenmesi) veya split klimaların temini yapılmalıdır. Kurulacak tertibatın kapasitesi, odada bulunan cihazların güç tüketimleri toplanarak belirlenir. (10 KW güç tüketen bir kabinin ürettiği sıcaklığı düşürmek için de 10 KW soğutma kapasitesine ihtiyaç duyulmaktadır.)

- Önerilen Klimaların Restart (elektrik kesintilerinde kapanan klimanın elektrik geldiğinde herhangi bir müdahale olmadan tekrar çalışması.) özelliği bulunmalıdır. 
 

UPS Sistem Odaları İçin Hassas Kontrollü Klima Sistemleri

Dış ortam şartlarından kaynaklı veya sistemin üretmiş olduğu ısı nedeniyle elektrik panoları, ups odaları aşırı derecede ısnırlar. Bu ısınmanın önüne geçmek ve sistem arızalarını önlemek için firmamız sorumluluk alarak sistem odaları için İklimlendirme Bakım şartnamesi yapmaktadır. Düşük maliyetler ile oluşabilecek büyük arızaların önüne geçmiş olursunuz 
Geliştirilmiş özel mikroişlemci ile cihazların soğutma, ısıtma, nemlendirme, nem alma ve filtrasyon fonksiyonları kontrol edilerek istenen ortam şartları sağlanır. Gerekli sıcaklık, nem ve temizlik şartlarını sağlamak için, hassas kontrollü cihazları 24 saat 365 gün çalıştırarak, elektronik ekipmanların ömrünü ve verimini en üst düzeye çıkarmaktadır. 

Sistem Odalarında Kullanılacak Hassas Klimaların Doğru Seçimi Önemlidir

Sistem odalarında kullanılacak hassas kontrollü klimalar için, aşağıdaki hususları dikkate almak gerekir. Bir iklimlendirme ürününden randıman alınabilmesi için, yalnız cihaz özelliklerinin yüksek teknik seviyede olması yeterli değildir. Doğru yapılan kapasite keşfi, düzgün bir montajın ve amacına uygun kullanım da çok önemlidir. 
Montreal protokolü gereği ozona zarar vermeyen çevreci gazlı ve elektromanyetik dalga yaymayan ve çevredeki elektronik cihazlara zarar vermeme özelliği, inverter teknolojisi ile ortam ısısının çok hassas aralıkta sabit tutulması, inverter teknolojisi ile yüksek enerji tasarrufu, nemli günlerde ortam ısısını bozmadan nem seviyesinin optimum seviyede tutma özelliği. 
Sistem odasının ölçülerine göre değil, ortamdaki ısı yüküne göre kapasite tayininin yapılması ve ortamda bulunan cihazların ısı yükünün belirlenmesi. 
Amaca uygun cihaz modeli seçilmesi; elektromanyetik dalga yaymayan ve çevredeki elektronik cihazlara zarar vermeme özelliğinin olması, Özellikle bilgi işlem odaları için elektrik kesilmelerinden sonra, önceki set edilen değerde tekrar çalışmasını sağlayacak auto restart özelliğine ve A class enerji sarfiyatına sahip olması gereklidir. 
Sistem odalarının önemi nedeniyle, kullanılacak klimaların yedeklenmesi, yani herhangi bir arıza esnasında ikinci bir klimanın devreye girmesi sağlanmalıdır. 
Dış ünite elektronik kartı ile dış ünite fan kontrolü yapılabilmeli, fan hızı en az üç kademeli olmalıdır. Bu kontrol sayesinde sistem basınçları ve ısı transferi kontrol altında tutulabilmedir. 
Klima %10 gerilim düşümünde çalışabilmelidir. 
Kompresör, %15 gerilim düşümünde kalkış yapabilmelidir. Bu özellik zorlu çalışma koşullarında kompresörün start alabilmesi için çok önemlidir. 
Klima bir saat içerisinde minimum 10 defa ON-OFF yapabilmelidir. Ani ısı değişimlerinde tepki süresinin kısıtlanması sistem odalarına zarar verebilmektedir. 
Dış ünitede soğutma çevriminde eşanjör çıkışı selenoidi ile basınç kontrolü yapabilmelidir. Bu özellik sistemde oluşabilecek yüksek veya düşük basınç değerlerinin doğrudan müdahale edilebilir olmasını sağlamakta, zorlu çalışma koşullarında kompresörün zarar görmesini engellemektedir.