Meslek Lisesi Memleket Meselesi mi?

Meslek Lisesi Memleket meselesi mi? Meslek Lisesi Algısına Değinelim 

Bir dönem televizyonlarda izler olduk , “meslek lisesi , memleket meselesi” diye. “artık layık olduğu değer verilecek, en azından meslek lisesi ibaresi geçiyor.” dedik ama hayal oldu. Genel kanı şu ki “meslek lisesine her daim seviyesi düşük öğrenci gider”. Bir öğrencinin üniversite hayali varsa asla meslek lisesine gitmemeli. Onca anadolu lisesi, fen lisesi dururken meslek lisesinde ne işi olur. Ne kadar yanlış bir kanı, ne kötü bir düşünce.

Hiç düşündünüz mü meslek liseleri ne işe yarıyor? Üretime nasıl katkı sağlıyor? Veliler bile evladının dersleri biraz kötü oldu mu hemen gönderiyor meslek lisesine ve öğretmene “Hocam zaten okumaya yüzü yok, geçirin de bitirsin liseyi.” diyor. Ancak unutuyor ki karşısında konuştuğu çoğu öğretmen de meslek lisesi mezunu. Bilmiyor ki meslek lisesinden üniversite kazanmış. Bir muhasebe ve finansman öğretmeni olarak meslek lisesinden mezun olmaktan gurur duyuyorum. Neden muhasebe mezunu bir öğrenci ekonomist ya da hesap uzmanı , neden elektronik mezunu bir öğrenci mühendis olmasın. Üniversitede öğrenciyken bilgisayar mühendisliği okuyan bir arkadaşım vardı. Kendisi anadolu lisesi mezunu, Öğretmenleri bir ödev vermiş, maket bir eve alarm sistemi kuracaklarmış. Elleri ayaklarına dolaştı, ne yapacaklarını şaşırdılar. Arkadaşım “ sınıfta meslek lisesi mezunları var onlar hemen yaptılar sistemi “ demişti. Hani şu hor görülen meslek lisesi bilişim bölümünden mezun öğrencilerden bahsediyor arkadaşım. Bir aşçı olmadan yemek yiyemez, tarım bilmeden üretim yapamaz, hukuk öğrenmeden adaleti sağlayamaz, ekonomiyi bilmeden paranızın ve evinizin idaresini kontrol edemezsiniz. Bu ve bunlar gibi birçok meslekten bahsediyorum.

Yine bir anımı anlatayım. İlk görev yerimde TEOG sınavından gayet yüksek puan almış bir öğrencim muhasebe bölümünü seçmiş. Bir gün sohbet ederken gayri ihtiyari puanını sordum. Çocuk söyleyince şaşırdım. “Neden bu bölüme geldin dedim” . “Hocam ekonomiyi bilmem için temelden öğrenmem lazım yoksa nasıl işletme kurarım”. dedi. Gurur duydum, o kadar bilinçli ki tam bir meslek lisesi ruhu. Oysa şimdilerde meslek liseleri kapatılmaya başladı. Meslek liselerinin kapatılması demek üretimin aksaması demek. Bağımlı bir ülke olmak demek, yeteneği olan bir öğrencinin üniversiteyi kazanamaması durumunda kaybolan bir nesil demek.

Oysa ülkemizin öğretmene, doktora, avukata vs. ihtiyacı olduğu kadar çiftçiye, elektrikçiye, berbere vs. ihtiyacı var. Meslek liselerini kapatmak yerine daha kaliteli hale getirmek için bir şeyler yapılmalı. Meslek liseleri olan il ve ilçelerde istihdam hangi alanda ise o alanda bölümler açılmalı. Öğrenciler teorik derslere boğulmayıp pratik derslerle işi yerinde yaparak ve yaşayarak öğrenmeli. Üretime okulda başlanmalı. Ama şimdilerde meslek dersleri o kadar az ki sayısı ikiyi üçü geçmeyen temel dersleri veriyoruz. Adımız meslek lisesi. Oysa biz bu çocukları hayata hazırlamakla yükümlüyüz. İnsan içindeki davranışları, çalışma ortamındaki ilişkileri öğreterek, alanında aldığı tüm derslerde uzmanlaşmalarını sağlamalıyız. Tam bir usta yetiştirmemiz gerekirken meslek derslerine dair tüm güzel dersler kaldırılıyor her yıl. Bu yazıyı yazmamdaki amacım meslek liselerinin görülmesine, iyileştirilmesine, kaliteli hale getirilmesine küçücük bir katkı sağlamak. Artık “ aman boş ver meslek lisesi nasılsa” gibi cümleleri duymaktan bunaldık, yorulduk. Bir meslek lisesi öğretmeni olarak benimle aynı fikirde olan tüm arkadaşlarımın sesi olabilmek umuduyla. Unutmayın meslek liseleri bir ülkenin yapı taşlarından biridir. Ötekileştirmeden iyileşir inşallah yaralarımız. Çünkü meslek lisesi memleket meselesidir…

Ek olarak yazmadan edemeyeceğim tüm sınıf seviyelerinde ;              

Bizim aldığımız dersler                                            Şu an okutulan dersler;

Muhasebe 1-2                                                           Muhasebe 1-2

Şirketler Muhasebesi                                               Şirketler Muhasebesi

İnşaat Muhasebesi                                                   Maliyet Muhasebesi

Maliyet Muhasebesi                                                 Bilgisayarlı Muhasebe

Bilgisayarlı Muhasebe                                             Ofis Programları

Hukuk                                                                       Klavye

Ekonomi

Halkla ilişkiler

İnsan ilişkileri

Reklamcılık Ve Sigortacılık

Sivil savunma

Klavye

Ofis programları ve daha yazmadıklarım…