Öğretmenlik! | Öğretmenlik Nedir? Öğretmenlik Mesleğinin Önemi

Sanırım en zor meziyettir; insan eğitmek. İnsana şekil vermek onu önce kendine sonra topluma faydalı biri haline getirmek,
her biri haline getirmek, her biri farklı fıtratla doğan bireylere bir arada yaşamayı öğretmek ne zordur.

Uzun sürer, zaman ister, emek ister, çaba ister, en çokta sevgi ister, sevilmek isterler, saygı görmek, görülmek isterler.
Hele de günümüzde iyi eğitim almış refah seviyesi yüksek bir ailede doğmadılarsa.. taşradaysa daha zordur işleri.

Kendileirni kabul ettirmek adına türlü çabalara girerler ve çoğu zaman yaptıkları şeyler kötü sonuçlar doğurur.
Oysa istedikleri şey biraz ilgi, şefkat ve sevgidir. Evet işte bu yüzden mesleğimi seviyorum onların gözünde ufacık bir ışık yakabilirsem
değmeyin keyfime. Hele o ışık ateşe dönünce dünyalar benim oluyor.

Her yıl yeniden baştan aynı şeyleri tekrar etmek bu nedenle, yormuyor beni; Çünkü her yeni yıl yeni bir yürek, yeni bir ruh demek.Minik bir şey katabilirsem ne mutlu bana. Farkındasınız değil mi; hep eğitimden bahsettim. Öğretmenlik bunun neresinde dediğinizi duyar gibiyim.

Evet önce biz eğitim veriyoruz güzel ahlakı iyi huyu öğretmeye, çocuğun iç denetimini sağlamaya çalışıyoruz. Daha sonra dersimizi öğretmeye başlıyoruz. Her çocuk birbirinin aynı değil birnin daha fazla şey bilmesi, Onu ayrıcaklı kılmamalı işte bu yüzden de, önce benlik gelmeli. Önce benliğni görmeyi bilmeliyiz. Nasıl bir fıtratla yaratıldıklarını anlamalıyız..   

Ancak bunların sonucunda onlara bir şeyler öğretebiliriz. Benim fıtratım sevgi üzerine, Önce seviyorum çocuklarımı, seviyorum ki benim için ve kendileri için ne değerli olduklarını farketsinler; sonra öğretiyorum, bu yazıyı okuduktan sonra birkez daha düşünün çiçeği bile sevip ona dokunup suyunu verince gülümsüyor size. Neden insanı sadece insan olduğu için sevmeyeyim.

Bu iş gönülden yapanların işi öğretmenlik kendi canından önce başka canları gözetmektir. Fahri annelik babalıktır, işte bu yüzden bu mesleği hakkı ile yapan tüm öğretmenlerimize yürekten selam olsun.